Téme svojí diplomku jsem měl vybrané už během léta 2013. Při používání Apiary a následné implementaci mi ale chyběl ten konečným bod – testování. Nakonec jsem samozřejmně nějaký proces testování vytvořil, ale nejprve jsem hledal jiné nástroje a poměrně mě překvapilo, že toho moc neexistuje nebo to neodpovídá tomu, co bych rád. Téma diplomky tak bylo celkem jasné – testování RESTful API.

V pohodě jsem se dohodl na tématu s vedoucím už v říjnu. Pak mě ještě napadlo, že bych mohl zkusit kontaktovat kluky z Apiary, jakože bychom nějak spolupracovali. Nápad sice hezký, ale v závalu školy, práce a občasné prokrastinace jsem se potkat s Jakubem Nešetřilem až na DevFestu 2013, tedy na konci listopadu. Výsledek práce po 2 měsících tedy žádný.

S Jakubem jsme se domluvili, že mu napíšu a domluvíme se co a jak, na přesnějším zadání práce (které jsem v té době chtěl mít už hotové). Píšu snad hned druhý den. Dlouho nic. Posílám email znovu a zase bez odpovědi a to už jsou Vánoce. Zkusil jsem ještě další cestu přes podporu Apiary a to už vypadalo dobře, ale stejně jsem byl odkázán na původní kontaktní osobu.

V půlce ledna píšu omluvně vedoucímu, že ještě zadání nemám. Protože výsledek mé (v podstatě žádné) práce je nulový i po třech a půl měsících, odhodlávám se napsat si zadání sám. Po několika úpravách a komentářích od vedoucího si ho nechávám schválit. Sotva mi ale bylo zadání schváleno, ozval se mi přímo Jakub z Apiary. I přes to, že jsem měl zadání už vlastně hotové jsem se rozhodl sejít, probrat zadání mojí práce a domluvit se na něčem, co by bylo pro Apiary zajímavé. Během té doby mi ale končil zimní semestr a já potřeboval zápočet za magisterský projekt, tedy práci na diplomce v zimním semestru. Připravil a sepsal jsem tedy co nejvíce jsem mohl a zápočet dostal se zavřenýma oběma očima a uši mám odřené ještě teď.

Zkrátka a dobře, v půlce února jsem konečně začal dělat něco, co mě bavilo a vypadalo dobře. Začal jsem implementovat jedoduchý prográmek pro testování RESTful API za pomocí API Blueprint. V současné chvíli je to jen prototyp, jak by to mělo fungovat a velká spousta práce na tom ještě chybí. Poslední ladění jsem řešil před asi třemi týdny. Musel jsem totiž začít myslet na text, který je (bohužel) pro práci nutný.

Rozhodl jsem se tedy s poměrně hezky navrženým plánem začít psát další části textu. Sepsal jsem část (po úmorném tlačení každého slova) a chtěl jsem se radovat. Škoda že toho byla ale sotva půlka naplánované kapitoly. Postupně jsem tedy lámal každé slovo a každou větu, abych měl už text hotový a abych tam napsal co chci. Jenže jsem napsal kousek a musel to smazat, protože to vlastně nedávalo smysl. A znovu. Pak že zkusím jinou část textu. Jenže příběh se opakoval. Od té napsané půl kapitoly jsem jen psal bláboly a mazal je.

A to už je vlastně současnost. Před pár dny jsem psal vedoucímu, že psaní textu jde velmi pomalu a jen mi připomněl pro mě zřejmé – už se blíží odevzdání (mimochodem na začátku května).

Kdybych měl jen psát tu diplomku, tak to asi jde. Pomalu, ale jde. Jenže já potřebuju udělat ještě 2 povinný předměty a do toho práce. Jenže právě práce mě baví ze všeho nejvíc, hned po ní ty předměty a teprve pak diplomka. Ale i tak se do ní vrhám když můžu.

Trošku zoufale v poslední době přemýšlím, proč se vlastně té diplomce věnovat. Proč jednoduše neudělat jen implementaci a nedat ji veřejně, ať ji může někdo vůbec použít. Proč nedodělat současný semestr a v podstatě zvládnout všechny předměty, jen tu diplomku nenapsat. O co tím přijdu? O super nudné psaní textu, který bych normálně nepsal, o minimálně týden učení se na státnice a samozřejmě o titul Ing., kterých bych teoreticky mohl získat. Jenže ten titul nemám, takže o něj nepřijdu, jen ho nezískám. Přednášky a cvičení mohu dochodit a případné znalosti tedy budu mít také. Jen neprokážu jejich soubornou znalost u zkouška (státnic). Mohu se místo toho věnovat více práci a programování dalších projektů (včetně toho, který je předmětem mojí diplomky), což je něco, co mě baví mnohem více.

A ano, možná je tenhle článek stěžováním si na vlastní neschopnost zvládnout takovou prkotinu jako je diplomka. Je to možná i stšžování si na to, že jsem „uvíznul“ ve škole. Jenže mě to štve. Obojí. A chci to prostě napsat. Alespoň mi to jde psát lépe než diplomka. A pokud máte jakýkoli komentář, sem s ním!

5 thoughts on “Jak (ne)píšu diplomku

 1. Je neuvěřitelné, v jak moc stejné situaci jako já jsi a jak moc stejné myšlenky máme. A tak si dál čtu blog, i když bych měl i tento večer psát. Ale musíme to nějak dotlačit…
  Nejhorší je na tom to, že máme oba vynikající práci, která nás baví, a tak ten titul zdánlivě nepotřebujeme. Takže myšlenky typu „Proč vlastně?“ se dostavují až příliš často. A přesně jak píšeš. Hned, co se objeví, je zabije jiná myšlenka: „Nebuď línej a tahni psát.“
  Čím se občas dovedu motivovat? Tím, že už jsem pro ten titul vykonal dost práce, kterou bych jinak nedělal. Ne všechny předměty byly zrovna super a něco mi daly. To všechnu tu práci zahodím? Nesmím…

  Hodně zdaru.
  Adam „Eda“ Zemek

 2. Ďalší do počtu, len s iným záverom 🙂 Zostávala mi diplomka a 2 predmety(z toho jeden veľmi časovo náročný). Odišiel som a nebol som (aj po 5 mesiacoch od rozhodnutia) šťastnejší. Ing. štúdium som v škole bol minimálne, takže nedá sa hovoriť o strate roku a pol.

 3. Štěky, já Ti rozumím, když děláš na diplomce, rok uteče jako voda. Mám tu samou zkušenost s Bakalářkou. Nic nevzdávej. Dej do toho všechno a na konci dubna sám poznáš, jestli se to dá zvládnout, nebo ne. A když to nestihneš, no tak holt budeme příští rok promovat spolu 😀

  Držím palce

 4. Oceňuju, že o tom mluvíš takto otevřeně. Sám jsem si tímto procesem prošel sic místo diplomky se to týkalo předmětu. Od té doby, co jsem úspěšně školu odmítl, se můj život hrnul k lepšímu. Vydal jsem se cestou následování dobrých pocitů a hodně mi to pomohlo si stabilizovat priority a odstřihnout nánosy v podobě „měl bych“, „to se dělá“ či „čeká to ode mne společnost“.

  Pragmaticky: dokud ti není 26, tak není kam spěchat. Možná jsou v tvém okolí teď důležitější věci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *